Suuõõne tervise mõiste tähendab mitte ainult valgeid hambaid, täisväärtuslikku hambarida ja õiget hambumust, vaid ka terveid ja täisväärtuslikke pehmeid kudesid, mis ümbritsevad hambakrooni. Igemeplastika on tänapäeval muutunud hambaravis tavapäraseks protseduuriks.

Mida tähendab igemeplastika?

Igemeplastikat teostatakse hambaravi kabinetis kohaliku tuimestusega. Sobiliku metoodika valiku teeb hambaarst. Enne operatsiooni selgitab hambaarst täpselt, mida tehakse ja soovi korral kasutab illustreerimiseks ka fotomaterjali.

Plastika igeme taandumise korral

On erinevaid parodondi (hamba tugikudede) haigusi, mille tulemusena tekib igeme taandumine. Tegemist on seisundiga, kus igememaht väheneb ja hambajuur paljastub. Tegemist on nii esteetilise, kui ka funktsionaalse probleemiga (hammas ei näe ilus välja, hammast on raske puhastada, esineb igemepõletik jne). Igeme taandumine võib olla lokaliseeritud ühe või mitme hamba piirkonnas.

Liiga lühike ja võimas kida või ebapiisav suuesik, samuti ka mõned igemehaigused soodustavad igemeserva irdumist hambast, igemetasku moodustumist ja põletiku teket. Sellisel juhul on näidustatud vestibuloplastika. Vestibuloplastika operatsiooni tehakse suuesikus, mille käigus suuesik süvendatakse ja jaotatakse pehmed koed antud piirkonnas ratsionaalsemalt.

Igeme mahu taastamiseks, paljastunud juurte katmiseks, juurekaariese profülaktikaks ja esteetika parandamiseks tehakse igeme siirdamise operatsiooni. Sõltuvalt olukorrast kasutatakse kas ainult sidekudet või sidekudet koos epiteeliga. Samuti on olemas erinevaid metoodikaid, kus sõltuvalt olukorrast kas avatakse lapp või tehakse operatsioon tunnel-meetodiga. Igemeplastika aitab takistada edasist juure paljastumist, vähendada hamba ülitundlikkust, vähendab juurekaariese riski ja parandab esteetilist väljanägemist. 

Igemeplastika hambaimplantatsiooni korral

Igemeplastikat tehakse nii juure paljastumise korral, kui ka implantaadi paigaldamise järgselt. Sageli antud operatsioon on näidustatud siis, kui implantaat paigaldatakse ammu eemaldatud hamba piirkonda.  Samuti on igemeplastika näidustatud ka kohese implantatsiooni korral, eriti esihammaste piirkonnas. Sellisel juhul igeme siirdamine ei täida ainult esteetilist eesmärki. Siirdatud ige kaitseb implantaati infektsiooni sattumise eest (nn kinnitunud kudede mahu tekitamine implantaadi ümber), kaitseb peri-implantiidi arenemise eest, mis võib halvimal juhul põhjustada kogu konstruktsiooni kadu. 

Igemeplastika “igemenaeratuse” (gummy smile) vastu

Igemenaeratuse korral paljastub naeratades üle 2 millimeetri igemekudesid ülemiste esihammaste piirkonnas. Antud juhul igemeplastika abil eemaldatakse liigseid pehmeid kudesid hamba pinnalt ja igemekontuurile antakse ilusat kuju.

Igemeplastika: paranemine operatsiooni järgselt

Sõltuvalt teostatud igemeplastika operatsiooni tüübist, täielik paranemine võib aega võtta mõnest päevast mõne nädalani. Arst annab teile soovituste nimekirja, mida tuleb operatsiooni järgses perioodis jälgida. Ka määrab arst sobivad valuvaigistid. Üldiselt, soovitused on järgmised: vähendada füüsilist koormust, süüa pehmet (püreestatud) toa temperatuuril toitu, vältida kuuma ja vürtsikat toitu. Operatsiooni piirkonnas ei tohi kasutada hambaharja, väga hoolsalt tuleb jälgida suuhügieeni juhiseid, väga oluline on suu loputamine antiseptilise vahendiga.

Operatsioonijärgne turse võib esineda mitme päeva jooksul. Tavaliselt, kolmandal päeval turse hakkab suurenema, saavutades maksimumi kolmandal kuni viiendal päeval. Pärast seda hakkab turse vähenema.  Kui turse ei vähene, esineb terav valu, tugev verejooks või muud ebaharilikud sümptomid, pöörduge kohe arsti poole.

Igemeplastika on kirurgiline operatsioon ja sellel  on teatud riskid. Kõige tüüpilisemad riskid on allergiline reaktsioon anesteetikumile ja igeme taandumise retsidiiv. Selleks, et riske minimeerida, teavitage arsti oma tervislikust seisundist ja teadaolevatest allergiatest. Retsidiivi korral on võimalik protseduuri kordamine mitte varem kui 6 kuu möödudes pärast eelmist operatsiooni.