Pärast hamba eemaldamist asetatakse haavale 15-20 minutiks steriilne marlitampoon, et veritsus lakkaks. Selle ajaga tekib verehüüve, mis kaitseb alveoole infektsiooni eest.

Tavaliselt on hamba eemaldamise järel suuloputus üleliigne, sest see segab verehüübe tekkimist ning igemeservad nihkuvad. Nõuetekohane ekstraksioonitehnika tagab haava tüsistusteta paranemise 8-10 päeva jooksul.

Kerge veritsus on normaalne nähe

Vahel võib tekkida verejooks mitme tunni möödudes pärast ekstraktsiooni. Ka atsetüülsalistsüülhapet sisaldavad ravimid (näiteks Aspiriin) võivad suurendada veritsust. Tavaliselt pole veritsus intensiivne, kuid pidev. Selle peatamiseks saab patsient kodus keerata marlitampooni, haavale asetada ja suruda umbes 20 minutiks hambad kokku.

Ka tühine veritsus võib olla väga häiriv, ometi ei tasu sattuda paanikasse, kui haav veritseb veel paar tundi pärast operatsiooni. Ent kui haav veritseb liigselt ka paari tunni möödumisel, tasub koheselt kirurgiga konsulteerida.

Mida peaks veel teadma?

Pärast operatsiooni asetatakse patsiendi näole jääkott, mis aitab turset alandada. Väike turse on normaalsel paranemisel tavaline nähe. Turse võib esimese 2-3 ööpäeva jooksul suureneda, ent siis hakkab alanema. Samuti võib operatsioonijärgsetel päevadel esineda valu, mille vastu kirurg kindlasti sobiva ravimi välja kirjutab.

Antibiootikume ei tohi tarvitada ilma arsti ettekirjutuseta, kuna erinevatel antibiootikumidel on erinevad toimespektrid ning vaid arst teab, millist ravimit tuleb kasutada. Pärast hamba eemaldamist tuleks vältida soojade niiskete kompresside asetamist põsele, kuna see kutsub esile pehmete kudede turse.

Peale hamba ekstraktsiooni pole soovitav süüa ega juua 2 tunni vältel, kuumade jookide joomisest tuleks hoiduda kogu päeva. Hambaid tuleb harjata tavalisel viisil, kuna hea suuhügieen tagab haava tüsistusteta paranemise.

Toitumine peale hamba eemaldamist

Paranemise ajal ei pruugi suu nii laialt avaneda kui tavaliselt, kuna liigutamine võib olla veidi valulik ja liiges on kange.

Mõne aja möödudes tasub hakata harjutama suu avamist ja sulgemist, et taastada normaalne liikuvus. Söömise ajal peaks jälgima, et ei vigastataks haavade kohal olevat verehüüvet, kuna see aitab paranemisele kaasa.

Paranemise ajal
 Lubatud  Keelatud
  • pehmed söögid
  • vedelikud kõrre abita
  • õrn suu puhastamine
  • suitsetamine
  • kõrrega vedeliku imemine
  • suu jõuline loputamine või
    puhastamine
  • kõva/kleepuv toit
  • lõugade jõuline liigutamine
    esimesel 3-5 päeval

Esimesel kahel päeval pärast operatsiooni saab süüa-juua kerget toitu, kuid joogikõrt ei tasu kasutada, kuna imemine takistab vere hüübimist. Suud ei tohiks liiga tugevalt loputada, samas võib kerget loputamist nõrgalt soolase veega kirurg paranemise kiirendamiseks isegi soovitada. Vältima peaks tahke ja kleepuva toidu söömist, mis võib lõualuud kahjustada, eriti juhul, kui osa luust operatsiooni käigus eemaldati.

Pidage meeles, et suitsetamine segab vere hüübimist ja aeglustab paranemist.

Esimesel päeval peaks hammaste harjamisel olema ettevaatlik, vältimaks haava vigastamist.

Võimalikud riskid ja komplikatsioonid

Hammaste eemaldamine on levinud protseduur, mis harva põhjustab tõsiseid komplikatsioone.

Nagu iga kirurgilise protseduuri korral, tasub siiski arvestada võimalike komplikatsioonidega ning neist enne operatsiooniga nõustumist kirurgiga rääkida.

Võimalikud komplikatsioonid

  1. Infektsioon. Alati, kui kudesid vigastatakse, on võimalus hilisemaks infektsiooni tekkeks. Iga infektsiooni tasub võtta tõsiselt ning sellest kirurgile teatada, et ta saaks välja kirjutada sobivad antibiootikumid. Infektsioonist annavad märku palavik, turse, jätkuvalt halb maitse suus ning mäda teke.
  2. Vigastus. Võivad tekkida kõrvalhammaste täidiste, hammaste enda või ümbritseva luukoe kahjustused.
  3. Kuiv hambaalveool. Seda mõistet kasutatakse kirjeldamaks olukorda, mis areneb tühjas hambaalveoolis välja normaalse verehüübe häirimisel. Kui mingil põhjusel (näiteks suitsetamine või toidu närimine) ei saa alveoolis tekkida korralik verehüüve, jääb alveool kuivaks ja paraneb tunduvalt aeglasemalt, mis võib olla küllaltki valus, kuna luu on paljastatult õhu, toidu ja vedelike käes. Kui paari operatsioonijärgse päeva jooksul ilmneb selline valu, tuleb koheselt pöörduda kirurgi poole.
  4. Tuimus. Mõnikord paiknevad suu peamised närvid tarkusehammastele väga lähedal, mistõttu operatsiooni käigus neid ärritatakse. Selle tagajärjel võib tekkida paresteesia või anesteesia – antud närvi poolt  „teenindatavas” piirkonnas tekib kas osaline või täielik tuimus. Sõltuvalt närvi funktsioonist võivad olla tuimad või veidi kipitavad kas huuled, keel, põsed, lõug, igemed või hambad. Tavaliselt on tuimus vaid ajutine, kuid võib harvadel juhtudel kesta ka pikemat aega.
  5. Juure killud. Vahetevahel on juured eriti haprad, ning juurest võib murduda operatsiooni käigus väike tükike. Enamasti see eemaldatakse alveooli lõpliku ülevaatuse käigus ja harilikult häirib patsienti hoopis alveooli serv. Kuid kui tunnete, et tükike liigub, siis pöörduge kindlasti oma hambaarsti poole.
  6. Lõualiigese valu või ebanormaalne funktsioneerimine on tarkusehammaste eemaldamisel harvad tagajärjed, kuid nende ilmnemisel tuleb probleemi kindlasti ravida.

Veel mõned juhised

Ärge häirige Vältige ravitud piirkonna häirimist. Ärge katsuge seda oma keelega, hõõruge seda või mäluge selle piirkonnaga. Vähene veritsus on loomulik. Kui siiski peaks tekkima tugev veritsus, suruge piirkonnale 20-30 minuti vältel niiske marlitampooniga. Kui verejooks jätkub, helistage meie kabinetti.
Jää Oma protseduuri päeval hoidke turse vähendamiseks mitme tunni jooksul lõual jääkotti (20 minutit peal, 20 ilma). Kui turse püsib või muutub kõvaks, hellaks ja katsumisel kuumaks, helistage meie kabinetti, sest see võib viidata infektsioonile.
Loputus Võite loputada sooja soolalahusega alates 3. tunnist peale protseduuri.
Pehmed toidud Vältige söömist või joomist, kuni tuimestus on kadunud. Seejärel tuleks süüa külmi, pehmeid, toitvaid toite, kuni saate ilma raskusteta mäluda. Sobivad mahlad, piim, juurviljapüreed, külmad püreesupid, želeed, jäätis, jogurt ja õunamehu. Ärge kasutage vedelike joomiseks kõrt, kuna imemine võib mõjutada ravitud piirkonda