Cerec CAD/CAM tehnoloogia võimaldab valmistada keraamilist restauratsiooni (hambakrooni, laminaati või silda) ühe ravivisiidi käigus. Lühend CEREC tuleneb inglisekeelsetest sõnadest Chairside Economical Restaurations of Esthetic Ceramic – seade ökonoomse ja esteetilise keraamilise restauratsiooni valmistamiseks. Samuti on levinud veel üks nimetuse versioon – CEramic REConstruction, ehk keraamiline rekonstruktsioon, mis iseloomustab tehnoloogilise protsessi sisu.

Mida kujutab endast CEREC CAD/CAM?

CEREC kroone, laminaate ja sildu valmistatakse täisdigitaalsel meetodil, mis minimeerib ebatäpsuste riski. Restauratsioonide valmistamiseks ei pea ilmtingimata võtma jäljendeid ja valama kipsmudeleid ning kogu protseduuri hamba lihvimisest kuni restauratsiooni fikseerimiseni saab teha ühe ravivisiidi käigus.

Selleks et mõista, kui palju on CEREC tehnoloogia muutnud tänapäevast hambaravi, on sobilik meelde tuletada traditsioonilist krooni valmistamise metoodikat: kõigepealt võtab hambaarst jäljendi suuõõnest kasutades spetsiaalset jäljendmaterjali, seejärel saadetakse jäljendid hambatehnilisse laborisse, kus valatakse kipsmudel ja selle peal valmistatakse juba krooni. Tavaliselt võtab see aega 2-3 nädalat, ning selleks perioodiks paigaldatakse suhu ajutine kroon või sild. Seega, CEREC tehnoloogia võimaldab teha hammaste taastamist kiiremaks ja mugavamaks.

Kuidas valmistatakse Cerec hambakrooni või laminaati?

Cerec restauratsiooni valmistamine koosneb mitmest tööetapist

  1. Ettevalmistus

Esmalt valmistab hambaarst hamba ette proteesimise protseduuriks. Selles etapis tehakse anesteesia, eemaldatakse kahjustunud koed ja vajadusel ehitatakse hammas ülesse. Seejärel antakse hambale lihvimise teel sobilik kuju.

  1. Optiline jäljend

Spetsiaalse skänneri abil võetakse digitaalne jäljend suupiirkonnast, mida on plaanis taastada. Edasi liigub info arvutisse, kus spetsiaalne tarkvara loob virtuaalse mudeli. Antud etapp asendab klassikalist jäljendi võtmist ja mudeli valamist ning selle eripäraks on väga suur täpsus.

  1. Krooni modelleerimine

Hambakrooni modelleerimiseks kasutatakse spetsiaalset CAD/CAM tarkvara. See analüüsib informatsiooni suuõõnest, hambumuse eripäradest, naaberhammaste kujust ja suurustest ja mitmeid teisi parameetreid. Seejärel toimub hambakrooni modelleerimine arvutis.

  1. Krooni freesimine CEREC freesmasinal

CEREC CAD/CAM süsteem mitte ainult ei modelleeri hambakrooni, vaid ka freesib seda. Arvuti on ühendatud freesmasinaga, kuhu kinnitatakse keraamiline toorik. Freesmasinasse saadetakse info tulevase krooni parameetrite kohta. Toorikust freesitakse välja tegelik kroon, mis täpselt vastab 3D-mudelile. Freesimise protsess võtab aega 15-20 minutit. Arst saab freesmasinast krooni, mis on valmis proovimiseks ja fikseerimiseks.

  1. Krooni järeltöötlus

Sõltuvalt krooni materjalist on vajalik kas selle poleerimine või põletamine ahjus. Vajaduse korral on võimalik krooni toonida spetsiaalsete keraamikavärvide abil.

  1. Krooni fikseerimine

Arst kinnitab hambakrooni lihvitud hambale, kasutades spetsiaalset tsementi. Seejärel kontrollitakse hambumust. Vajadusel viimistletakse krooni suus.

Milliseid materjale kasutatakse Cerec hambakroonide ja laminaatide valmistamisel?

Cerec tehnoloogiale on omane kasutada väga vastupidavaid ja esteetiliselt sobivaid keraamilisi materjale. Hambakroone võib valmistada ka tsirkooniumist. Kõik kasutatavad materjalid on maksimaalselt esteetilised ja inimkudedega bioloogiliselt sobivad.

Samuti on võimalik Cerec tehnoloogia abil valmistada vastupidavaid ja esteetilisi ajutisi kroone.